Estetyka w fotografii

Estetyka – jak uchwycić uniwersalne piękno?

Czy aby robić przyjemne dla oka zdjęcia, trzeba mieć „oko fotografa”? Niekoniecznie. Jest parę zasad, które pozwalają tworzyć estetycznie wyglądające kadry. Co więcej, te zasady nie istnieją tylko w świecie aparatów, a już na pewno nie zostały wymyślone przez fotografów. Techniki te wykorzystywane są również w malarstwie, rzeźbie czy architekturze. Dowodzi to, że są one bardzo uniwersalne. Nawet ludzie nie zajmujący sobie głowy na co dzień sztuką, potrafią docenić wykonanie niektórych budowli czy fotografii. Mimo że, każdy z nas ma inne poczucie piękna i każdemu może podobać się co innego – to jednak podstawową umiejętność rozumienia estetyki mamy wszyscy. I choć wszyscy ją dostrzegamy, to nie każdy potrafi ją zanalizować i przełożyć na technikę, pozwalającą stworzyć piękny obraz. Znając parę z tych podstawowych zasad, możemy zacząć świadomie tworzyć coś, co wpisuje się w ramy uniwersalnej estetyki.

  • Linie wiodące 

Oko oglądającego automatycznie podąża za wiodącymi liniami geometrycznymi na zdjęciu. Linie te kładą nacisk na przedmiot/osobę, tworząc tym sposobem nasze centrum zainteresowania. Ta naturalna droga jaką wiodą nasze oczy wzdłuż linii, aż do przedmiotu, tworzy nam niesamowite poczucie harmonii. Jeśli osoba oglądająca nie podąża za wiodącymi liniami, centralny obiekt, może wydawać jej się nie na miejscu i nie być aż tak widoczny.
Głównym celem lin wiodących jest skupienie uwagi odbiorcy na konkretnym przedmiocie. Równolegle położone do siebie linie pomagają także w podkreśleniu symetrii na zdjęciu.

DSC_4141a1

 

  • Zasada nierówności

Według tej zasady – przyjemne dla oka naszego odbiorcy są wyraźne punkty w nieparzystej ilości. Powoduje to, że przedmioty w licznie 3, 5 czy 7 ogromnie zwiększają atrakcyjność fotografii. Według psychologi, przedmioty, które przedstawione są w liczbach parzystych (2,4,6) – przez co są łatwe do uporządkowania – są po prostu nudnym zajęciem dla naszego mózgu. W konsekwencji, nieparzyste punkty są dla nas bardziej wymagające i ekscytujące.

DSC_4986a

  • Trójkąty

Reguła ta podobna jest do linii wiodących. Figury geometryczne pomagają kontrolować relacje interesujących nas punktów zdjęcia. Budują one podświadomą ramkę, którą odbiorca podąża (odczytując fotografię). Figury takie jak trójkąty czy koła, tworzą nam dynamikę zdjęcia, ponieważ nie posiadają ślepego zaułka (z ang. dead end). Fotograf próbuje zwrócić naszą uwagę, na konkretną relację połączonych punktów. Dzięki czemu uzyskujemy znaczący coś obraz zamiast chaotycznej przypadkowości.

DSC_9095a1

 

  • Kompozycja

Tworząc swoje fotografię, warto również zwrócić uwagę na podstawy kompozycji. Zachęcam do poczytania szczegół na temat – złotego środa, zasady trójpodziału czy łamania symetrii. Dzięki tym zasadom dowiemy się także, w które miejsca naszego zdjęcia odbiorca patrzy najpierw, gdzie skupia swój wzrok i czym jest to spowodowane. Taką wiedzę możemy później świadomie wykorzystać w naszych pracach, które wiele zyskają w oczach odbiorców.
Samo korzystanie np. z siatki trójpodziału jest obecnie bardzo proste. Większość aparatów (również tych w telefonach) posiada funkcję, włączenia siatki. Tym sposobem ustawienie naszej kompozycji będzie jeszcze prostsze. A estetyka zawita na naszych zdjęciach.

symteria i linie łączące - estetyka w barze

czerwona estetyka

Warto pamiętać, że ładne (poprawnie wykonane) zdjęcie, niekoniecznie będzie zachwycające.
Dlatego jak zawsze, polecam eksperymentować i świadomie łamać czasem zasady estetyki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *