Fotografowanie zwierząt w Zoo Cz.2

Jak fotografować zwierzęta w Zoo? Część druga

W poniższym poście znajduje się kontynuacja porad dotyczących robienia zdjęć dzikim zwierzętom w Zoo. Zapraszam także do przeczytania pierwszej części postu, która znajduje się pod tym LINKIEM.

  • Warto poświęcić trochę więcej czasu na spacery w Zoo. Często zdarza się, że wybiegi, które na pierwszy rzut oka wydają się puste, mogą nas zaskoczyć. Zwierzęta lubią się maskować i ukrywać w swoich ulubionych miejscach. Dlatego dokładne przeszukanie wzrokiem klatki jest niezbędne podczas zwiedzania. Czasem kamień może okazać się żółwiem.

foka poznań zoo

  • Podczas fotografowania zwierząt należy wykazać się refleksem. Niektóre są bardzo niecierpliwe i nie usiedzą w miejscu ani chwili (pozowanie, nie leży w ich naturze), natomiast inne spędzają w jednej pozie czy miejscu sporą ilość czasu. Wybierając się do Zoo opłaca się, sprawdzić warunki pogodowe danego dnia – w zależności od pory roku czy temperatury, która panuje na dworze, zwierzęta mogą być aktywniejsze lub bardziej ospałe. To również wpłynie na twoje zdjęcia. Jeśli zwierzaki dopadnie lenistwo, łatwiej uchwycisz detale i statyczne pozy. Jeśli natomiast czekasz na pełne dynamizmu kadry, przemyśl w jakiej porze wybrać się do ogrodu.

surykatka wrocław zoo

foka poznań zoo

  • Nawet w fotografii zwierzęcej można korzystać z zasad kompozycji. Jest to niełatwe, ze względu na to, że nie mamy wpływu na zachowanie, czy ustawienie zwierząt. Jednak nie niemożliwe! Znając te parę prostych reguł, będzie Ci łatwiej zauważyć realne okazje na dobre zdjęcia. ( Więcej o kompozycji przeczytasz we wcześniejszym poście na ten temat – LINK )

DSC_3336a(Trzy słonie – liczby nieparzyste przyciągają uwagę odbiorcy bardziej, niż parzyste)

  • Jeśli masz dość zdjęć, gdzie widać całość zwierzaka a na około widać zieloną trawę wybiegu, to to jest rada dla Ciebie. Skup się na detalach. Podążaj za wzrokiem zwierząt. Uchwyć ich charakterystyczne cechy – uszy, dziwny ogon, trąbę a może ciekawe umaszczenie? Klatki, w których żyją piękne okazy, nie zawsze są takie urokliwe. Nie musisz ich pokazywać na swoich zdjęciach.

photo the Natalia 089a

Dodatkowo – pamiętaj, że wcale nie musisz mieć dobrego sprzętu, aby wykonać ciekawe zdjęcie. Powyższa sowa, została sfotografowana dość przeciętnym aparatem cyfrowym.
Jeśli nudzą Cię zdjęcia wykonane aparatem, może spójrz na to z innej strony i wypróbuj swoich sił w fotografii telefonem komórkowym?

PAMIĘTAJ – nie używaj flesza, robiąc zdjęcia zwierzętom! Szczególnie tym, które znajdują się w pawilonach zwierząt nocnych. Nie stresuj ich i nie narażaj ich zdrowia, tylko dla fotki.

Aby być na bieżąco z postami i nowinkami zapraszam na INSTAGRAMA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *